Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 4991 din data: 12-12-2018 pusa de Giurgiu Remus : · Buna Ziua. Pe str. Ioan Vidu, colt cu Bld Vasile Milea au fost instalate doua corpuri de iluminat stradal, in urma cu citeva luni. acestea insa nu au fost functionat niciodata. Desi am sesizat acest aspect telefonic, de multe ori Primaria (la nr. de interior 132 si la telef. 0725-551086) nu s-a remedeiat defectiunea. Intrbarea mea este daca si cand vor fi functionale cele doua corpuri de iluminat public ? Va multumesc.
Intrebarea nr. 4978 din data: 02-10-2018 pusa de Buptea Valentin : · Buna ziua. Pe domeniul public din fata imobilului proprietate personala situat pe str. Economului nr. 7, se afla un nuc foarte inalt si batran, ale carui crengi, in mare parte, ating firele de curent, altele obstructioneaza circulatia vehiculelor pe un sens de mers al strazii, iar altele sunt uscate si prezinta pericol pentru oameni. Pentru a evita producerea unor accidente (ruperea cablurilor de curent, vatamarea oamenilor sau avarierea vehiculelor), va solicit sa luati masuri pentru toaletarea acestui pom. Multumesc.
Intrebarea nr. 4977 din data: 02-10-2018 pusa de Buptea Valentin : · Buna ziua. Pe domeniul public din fata imobilului proprietate personala situat pe str. Economului nr. 7, se afla un nuc foarte inalt si batran, ale carui crengi, in mare parte, ating firele de curent, altele obstructioneaza circulatia vehiculelor pe un sens de mers al strazii, iar altele sunt uscate si prezinta pericol pentru oameni. Pentru a evita producerea unor accidente (ruperea cablurilor de curent, vatamarea oamenilor sau avarierea vehiculelor), va solicit sa luati masuri pentru toaletarea acestui pom. Multumesc.
Intrebarea nr. 4958 din data: 30-07-2018 pusa de Cosma Lavinia Iosefina : · Am formulat sesizarea nr. 332/16.06.2018 privind scurgerea apelor pluviale care la fiecare ploaie îmi inunda trotuarul din jurului imobilului meu situat pe strada Crasna.Acveasta se datoreaza faptului că a fost asfaltat si canalul pluvial la momentul la care s-a acoperit cu mixtura asfaltica strada. Prin sesizarea telefonica am solicitat să se procedeze la identificarea gurii de scurgere a apelor care a fost asfaltată și aducerea ei la starea ințială pentru a se da posibilitatea ca apele pluviale să se poată scurge în canal si nu pe trotuarul din jurul casei cât și în curte.Solicit repectuos să îmi comunicati care este stadiul în care se află sesizarea mea, pentru ca până la data formularii prezentei nu s-a luat nici o măsură care să remedieze situația sesizată. Vă multumesc
Intrebarea nr. 4932 din data: 27-04-2018 pusa de Mares Cristian : · Buna ziua.
As dori sa stiu cum v-ati gandit sa rezolvati problema cersetorilor si aurolacilor care au invadat centru Aradului? Problema e ca acestia sunt tot mai numerosi pe zi ce trece si devin agresivi.
Am convingerea ca nu sunteti multumiti de felul in care s-a degradat centrul Aradului si deja incercati sa rezolvati aceasta noua problema.
As dori un raspuns concret.
Multumesc anticipat,
Cristian Mares
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 4991 din data: 12-12-2018 pusa de Giurgiu Remus : · Buna Ziua. Pe str. Ioan Vidu, colt cu Bld Vasile Milea au fost instalate doua corpuri de iluminat stradal, in urma cu citeva luni. acestea insa nu au fost functionat niciodata. Desi am sesizat acest aspect telefonic, de multe ori Primaria (la nr. de interior 132 si la telef. 0725-551086) nu s-a remedeiat defectiunea. Intrbarea mea este daca si cand vor fi functionale cele doua corpuri de iluminat public ? Va multumesc.
|
Raspuns din data de 28-12-2018 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar din cadrul institutiei:
Sesizarea dumneavoastra a fost comunicata operatorului specializat, in vederea remedierii problemei semnalate.
SERVICIUL INFORMARE CETATENI
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4978 din data: 02-10-2018 pusa de Buptea Valentin : · Buna ziua. Pe domeniul public din fata imobilului proprietate personala situat pe str. Economului nr. 7, se afla un nuc foarte inalt si batran, ale carui crengi, in mare parte, ating firele de curent, altele obstructioneaza circulatia vehiculelor pe un sens de mers al strazii, iar altele sunt uscate si prezinta pericol pentru oameni. Pentru a evita producerea unor accidente (ruperea cablurilor de curent, vatamarea oamenilor sau avarierea vehiculelor), va solicit sa luati masuri pentru toaletarea acestui pom. Multumesc.
|
Raspuns din data de 05-11-2018 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Biroului Spatii Verzi, Mediu din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Toaletarea copacului care face obiectul petitiei dumneavoastra va fi realizata in perioada de repaus vegetativ, respectiv toamna - iarna.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4977 din data: 02-10-2018 pusa de Buptea Valentin : · Buna ziua. Pe domeniul public din fata imobilului proprietate personala situat pe str. Economului nr. 7, se afla un nuc foarte inalt si batran, ale carui crengi, in mare parte, ating firele de curent, altele obstructioneaza circulatia vehiculelor pe un sens de mers al strazii, iar altele sunt uscate si prezinta pericol pentru oameni. Pentru a evita producerea unor accidente (ruperea cablurilor de curent, vatamarea oamenilor sau avarierea vehiculelor), va solicit sa luati masuri pentru toaletarea acestui pom. Multumesc.
|
Raspuns din data de 05-11-2018 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Biroului Spatii Verzi, Mediu din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Toaletarea copacului care face obiectul petitiei dumneavoastra va fi realizata in perioada de repaus vegetativ, respectiv toamna - iarna.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4958 din data: 30-07-2018 pusa de Cosma Lavinia Iosefina : · Am formulat sesizarea nr. 332/16.06.2018 privind scurgerea apelor pluviale care la fiecare ploaie îmi inunda trotuarul din jurului imobilului meu situat pe strada Crasna.Acveasta se datoreaza faptului că a fost asfaltat si canalul pluvial la momentul la care s-a acoperit cu mixtura asfaltica strada. Prin sesizarea telefonica am solicitat să se procedeze la identificarea gurii de scurgere a apelor care a fost asfaltată și aducerea ei la starea ințială pentru a se da posibilitatea ca apele pluviale să se poată scurge în canal si nu pe trotuarul din jurul casei cât și în curte.Solicit repectuos să îmi comunicati care este stadiul în care se află sesizarea mea, pentru ca până la data formularii prezentei nu s-a luat nici o măsură care să remedieze situația sesizată. Vă multumesc
|
Raspuns din data de 13-08-2018 : Stimata doamna,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Edilitar din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Problema semnalata de dumneavoastra, cu privire la asfaltarea gurii de scurgere a canalizarii pluviale in Arad, str. Crasna nr. 48 a fost transmisa operatorului SC Compania de Apa Arad SA, Departamentul Canalizare Pluviala, fiind inclusa in comanda de lucrari a lunii august 2018.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4932 din data: 27-04-2018 pusa de Mares Cristian : · Buna ziua.
As dori sa stiu cum v-ati gandit sa rezolvati problema cersetorilor si aurolacilor care au invadat centru Aradului? Problema e ca acestia sunt tot mai numerosi pe zi ce trece si devin agresivi.
Am convingerea ca nu sunteti multumiti de felul in care s-a degradat centrul Aradului si deja incercati sa rezolvati aceasta noua problema.
As dori un raspuns concret.
Multumesc anticipat,
Cristian Mares
|
Raspuns din data de 09-07-2018 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va facem cunoscut ca problemele sesizate de dumneavoastra sunt in atentia institutiei noastre. Astfel, Directia Generala Politia Locala din cadrul Primariei Municipiului Arad a sanctionat in nenumarate randuri persoanele la care faceti referire. De-a lungul timpului s-au derulat o serie de actiuni si campanii avand ca scop principal identificarea persoanelor care cersesc.
Aceste actiuni s-au facut in limita competentelor conferite de legislatia in vigoare, in colaborare cu Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Arad.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|